Dzięki Olimpiadom Specjalnym osoby z niepełnosprawnością intelektualną czują się pełnowartościowymi osobami w społeczeństwie. Tam oni są bohaterami sportowych zmagań, otrzymują brawa, medale, nagrody. Każdy zawodnik czuje się doceniony i dowartościowany. Wszystkich nagradza się za występ. I tego, który wygrał, i tego, który był ostatni.

„Specjalni” sportowcy stają zawsze na ośmioosobowym podium. Wygrywają wszyscy. Bo choć na mecie ktoś był pierwszy, to jednak każdy z nich pokonał własną słabość. Korzenie idei współzawodnictwa sportowego osób niepełnosprawnych umysłowo sięgają lat 60

W Polsce w Olimpiadach Specjalnych zawodnicy rywalizują w następujących dyscyplinach: badmintonie, dwuboju siłowym, gimnastyce, lekkiej atletyce, jeździe konnej, jeździe na wrotkach, kajakarstwie, kolarstwie, koszykówce, piłce nożnej, pływaniu, softbalu, tenisie stołowym, tenisie ziemnym oraz hokeju halowym, jeździe szybkiej na lodzie, narciarstwie biegowym i narciarstwie zjazdowym. Dla osób z upośledzeniem umysłowym, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w Special Olympics przeznaczony jest Program Treningu Aktywności Motorycznej.

W naszym Domu działa Klub „ANNA” Olimpiady Specjalne Polska. W 2000  roku po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Zakopane 2000′. Byliśmy dużą grupą wchodzącą w skład reprezentacji Dolnego Śląska.

Do klubu „ANNA” należy ponad 150 mieszkanek i 50 pracowników, którzy czynnie angażują się w działalność statutową. Prezesem sekcji jest Bożena Zakrawacz. Bierzemy udział w wielu imprezach sportowych organizowanych na terenie Dolnego Śląska, Powiatu i Gminy. Wielokrotnie byliśmy już współorganizatorami ciekawych imprez sportowych i rekreacyjnych. Głównymi dyscyplinami sportu, w które angażują się nasi mieszkańcy są: narciarstwo biegowe i alpejskie, lekka atletyka, tenis stołowy i badminton.

Klub „ANNA” działający od stycznia 2000′ przy DPS Legnickie Pole czynnie włącza się w program Olimpiad Specjalnych Polska. Igrzyska w Zakopanem były okazją do zapoznania się z przedstawicielami innych sekcji działających na terenie Dolnego Śląska. Wspólnym wysiłkiem pragniemy zdobywać jak najwyższe wyniki, aby w przyszłości zawodniczki z Legnickiego Pola mogły reprezentować nie tylko region dolnośląski, ale były w reprezentacji Polski. Tak też się stało! Na Igrzyska Olimpiad Specjalnych na Alasce w USA, zostały zakwalifikowane dwie mieszkanki naszego Domu. Było to ogromną radością dla nas wszystkich, dla Sekcji i mieszkanek.

Na bieżąco wzbogacamy nasze wyposażenie w sprzęt sportowy, głównie dzięki wsparciu sponsorów i darczyńców.  Codziennie organizujemy dla nich zajęcia sportowe. Cieszy fakt, iż z dnia na dzień rośnie liczba korzystających ze sportu i rekreacji mieszkanek naszego DPS.

 WYDARZENIA W KLUBU ANNA:

28 stycznia 2011r. Zapoczątkowaliśmy serie cyklicznych wyjazdów w góry w ramach przygotowań do IV Dolnośląskiego Mityngu w Narciarstwie Biegowym i Zjazdowym.

Grupa sportowców biegających i chodzących na nartach wraz z osobami spacerującymi
z kijkami do Nordic Walking dojeżdżała do pięknych tras w Jakuszycach, natomiast zjazdowcy wysiadali w Dziwiszowie na Łysej Górze. Dobre warunki klimatyczne pozwoliły na maksymalne pod względem treningowym wykonywanie tych zimowych wypadów. W tym roku do grupy narciarzy biegających dołączyło kilka nowych osób, którym po wcześniejszej „suchej zaprawie” (od września na sali gimnastycznej) nałożyliśmy po raz pierwszy w ich życiu buty i narty biegowe. Początkowo ich asekuracyjne i bardzo bojaźliwe próby poruszania się na nartach z czasem sprawiały im coraz większą przyjemność. Podział zawodników na grupy sprawnościowe wyznaczał im różne zadania i cele. Od chodzenia po torach na równej trasie do biegania z podjazdami
i zjazdami bez torów co do tej pory sprawia wiele trudności.

Ze świadomością dobrze przepracowanego czasu wyruszyliśmy 3 marca 2011r. Na IV Dolnośląski Mityng w Narciarstwie Zjazdowym Olimpiad Specjalnych do Dziwiszowa na Łysą Górę i w Narciarstwie Biegowym Olimpiad Specjalnych do Karpacza. Dom Pomocy Społecznej
w Legnickim Polu oraz klub Anna w narciarstwie zjazdowym reprezentowały trzy zawodniczki, natomiast w narciarstwie biegowym dziesięciu zawodników (osiem pań i dwóch panów). Zjazdowcy rywalizowali w slalomie gigancie i zjeździe, a biegacze na trasach 50, 100, 500, 1000, 3000 metrów i sztafecie 4×500 metrów. Owocem zmagań narciarzy zjazdowych były 2 srebrne i 2 brązowe medale, a przede wszystkim czyste (bez wypadków) przejazdy. Natomiast narciarze biegowi mieli dość trudne warunki startu i rywalizacji ze względu na brak śniegu. Nie wytyczono torów do których przyzwyczajeni byli na treningach nasi zawodnicy, dlatego pokonanie wyznaczonych tras sprawiało wszystkim duże problemy. Nie znaczy to, że „nasi” nie zdobyli medali czy dobrych miejsc. Były srebra i brązy i dla każdego miejsce na podium Olimpijskim.

Osobny medal za niezmordowany hart ducha należy się Marcinowi Kroll. Jego widowiskowe upadki, na szczęście niegroźne dla zdrowia, zapierały dech w piersiach, a on wstawał i biegł nadal, upadał… wstał i bieg i upadał … wstawał i bieg nadal do samej mety. Do kadry wróciła po długiej nieobecności nasza złota medalistka z Toronto – Helena Światek. Pobiegła na swoim dobrym poziomie i niewątpliwie stanowi mocny punkt zwrotny. Myślę, że nasz start w zawodach był jednocześnie ostatnim w tym sezonie białym „wypadem”.